DSLR ve Kompakt Fotoğraf Makineleri Arasındaki Farklar

DSLR ve Kompakt Fotoğraf Makinesi Arasındaki Farklar

Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte, insanlarda fotoğraf çekme tutkusu giderek daha fazla ortaya çıktı. Mobil telefonlarda bile fotoğraf çekme özellikleri inanılmaz gelişme gösterdi.
Bugün sosyal ağların genişlemesi ve daha fazla kullanıcının bu ağlara katılması ile birlikte, fotoğraf ve fotoğrafçılık konusu da ilgi çekmeye başladı. Gidilen, görülen her mekan yanında, insanların yediklerini, içtiklerini gösterdikleri ve kısaca her anlarını paylaştıkları fotoğraflar bu ağlarda dolaşmakta. Bu fotoğraflar içinde, amatörce yapılan çekimler yanında, beceri gerektiren, ustalık isteyen özellikte çekimler de yok değil.
Ancak gerçekten bir fotoğraf tutkunu olan insanlar mobil telefon özellikleri ile yetinmiyor elbette. Şimdi içinde fotoğraf tutkusu olan ve bu işe yeni başlayanlar için bir kaç bilgi paylaşalım.
SLR fotoğraf makineleri (Single Lens Reflex), değişebilir objektifli refleks fotoğraf makineleridir. Bu makineler 24x36mm fotoğraf filmi kullanırlar. Ancak dijital teknolojilerin gelişmesine bağlı olarak filmlerin yerini dijital sensörler almıştır. Böyle olunca SLR fotoğraf makinelerinin başına “D” harfi eklenmiştir. Canon makinelerde “D” harfi model numarasının sonuna eklenirken (örneğin Canon EOS 550D), Nikon makinelerde başına eklenmektedir (örneğin Nikon D800). DSLR fotoğraf makineleri, daha profesyonel bir kullanım imkanı verirler.
Netice olarak her iki cins de dijital makineler olup fotoğraf çekme amacının profesyonelliğe uzamadığı durumlar için kompakt makineler yaşamdan anlık kareler yakalamak için yeterli olacaktır.Fakat fotoğraf makinenizde tek bir gövde üzerinde farklı objektiflerin kullanılabilmesi ve sensörleri sayesinde daha kaliteli fotoğraf ve fotoğraf baskıları elde edebilme avantajları açısından DSLR makineler öne çıkarlar.
Şimdi bu iki tip makina arasındaki farklara biraz daha yakından bakalım:

  • DSLR makinelerde değiştirilebilir lensler vardır. Kompakt makinelerde lens sabittir, değiştirilemez.
  • DSLR makinelerde sensör boyutları büyük olduğundan düşük ışık koşullarında bile çekim yapılabilir. Çok yüksek piksel sayılarını bile destekleyebilir. Kompakt makinelerin sensör boyutları küçüktür ve ışığa duyarlılığı daha azdır. Ancak belli bir piksel sayısına kadar iyi performans gösterir.
  • DSLR makinelerin boyutları büyük ve ağırdır. Gövdesi güzel bir elde tutuş imkanı sağlar. Kompakt makineler, hafiftir ve elbise cebine sığacak kadar küçüktür.
  • DSLR makinelerde çekim değerlerini manuel olarak değiştirmek mümkündür. Kompakt makinelerde, makine, programlanmış değerleri otomatik olarak kullanır.
  • DSLR makinelere dışarıdan flaş takılabilir. Kompakt makinelerin çoğunda flaş makine üzerindedir. Çok az çeşidine dışarında flaş takılabilir.
  • DSLR makineler, fotoğrafçılık ile gönülden ilgilenen, gerçek fotoğraf tutkunları tarafından tercih edilir. Kompakt makineler, hızlı ve pratik çekim yapmak isteyenler tarafından tercih edilir.
  • DSLR makineler, 800, 1000 ISO’lara kadar çıkar ve çok temiz fotoğraflar sunarlar. ISO değeri yükseldikçe, Kompakt makineler arasındaki fark daha net ortaya çıkar. Hemen hemen hiçbir Kompakt fotoğraf makinesi 400 ISO’nun üzerine çıkmaz.
  • Nihayet işin bir de maliyet yönü var. DSLR makineler için sadece gövdeyi alırken para ödenmiyor. Yanında alınacak ilave lens ve diğer ekipmanlar için de çok para ödemek gerekiyor.Oysa Kompakt makinelere çok düşük bir bedelle sahip olmak mümkün.