Gezici Festival, Ankara’da Sinema İzleyicisiyle Buluşuyor

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında 21. kez  Ankaralılarla buluşuyor. Başkent gösterimleri, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Gösteri  Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ankara’da 2 Aralık 2015 tarihine kadar sürecek olan festival, Daha sonra Bursa ve Kastamonu için yola koyulacak.

Sinema aşkı için kilometrelerce yolu gocunmadan kat edip kentten kente hatta başka ülkelere de giden, neredeyse dünyanın her yerinden film getirerek sinemaseverlere 450’ye yakın sinema günü yaşatan 21. Gezici Film Festivali’nin Ankara biletleri ; Biletix web sitesi, çağrı merkezi veya  mobil uygulama yoluyla; Çayyolu,Bilkent, Kızılay ve Tunalı Dost Kitabevlerinden ve 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde hizmet verecek Biletix gişelerinden temin edilebilecek.

Programın “Dünya Sineması” , “Türkiye 2015” , “Güvencesiz Hayatlar” , “Toplumsal Hafıza” , “Özel Gösterim” , “Sinemada Caz” , “Kısa İyidir 1-2” , “Çocuk Filmleri”  bölümleri bulunuyor ve programda toplam kısa-uzun metrajlı  51 film, 34 seans halinde gösterime girecek.

Bu yılki festival teması  ‘’Güvencesiz Hayatlar’’. Ekonomik kriz tehdidi altında yaşamanın yarattığı güçlüklere odaklanan festivalde, güvencesiz hayat koşullarını irdeleyen filmlere özel yer ayrılıyor.

Bu yıl öne çıkarmak istenilen bölüm: “Sinemada Caz”. ABD Büyük Elçiliği katkısıyla yapılan  özel bölümü Amerikalı ünlü ve önemli film eleştirmeni Jonathan Rosenbaum sunacak Sinemada Caz’ı Pazar günü Ankaralılar ücretsiz izleyebilecekler.

Küçük seyircileri de unutmayan ‘’Gezici Festival ‘’ in yılki çocuk filmleri Norveç’ten. ‘’Kısa İyidir’’ ve ‘’Çocuk Filmleri’’ gösterimleri her yıl yapıldığı gibi ücretsiz gerçekleşecek. Bu yıl çocuklar için bir de ‘’Canlandırma Atölyesi’’  eklenmiş. Avusturya Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Roland Schütz’ün düzenleyeceği atölyede, katılımcı çocuklar ilk filmlerini üretmiş olacaklar.

Alpha Ajans Ekibi olarak kültür sanat etkinliklerini takip ederek duyurmaya devam edeceğiz…