Kompakt Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kompakt Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Kompakt makineler, kolay taşınabilen, boyutları küçük, lensleri sabit, programlanmış hazır çekim modlarına sahip, fiyat açısından oldukça uygun dijital fotoğraf makineleridir.
Genelde Kompakt makineler satın alınırken, ilk olarak kaç megapiksel çekim yaptığına bakılır. Bu değer, çekilen fotoğrafın, toplam ne kadar milyon pikselden meydana geldiğini ifade eder. Fotoğrafın yatay ve dikey piksellerinin çarpımı ile elde edilir ve o fotoğrafın çözünürlük değeridir. Örneğin 5 megapiksel bir fotoğraf 2560 x 1920 çözünürlüktedir. 6 megapiksel bir fotoğraf 3072 x 2048 çözünürlüktedir. Bugün piyasada 14 veya 20 megapiksel çözünürlükte çekim yapan fotoğraf makineleri vardır. Özellikle profesyonel kullanıcılar için sensörler, giderek daha yüksek megapiksel sunmaktadır.
Ancak Kompakt makine alırken, megapikselden çok makinenin görüntü sensörünün boyutlarına bakmak daha uygun olur. Yoksa megapikselin yüksek olması çekilen fotoğrafın iyi olması anlamına gelmez. Çünkü megapiksel, sadece fotoğrafın büyüklüğü ile ilgili bir noktadır. Bu nedenle makine pratik kullanılacaksa ve büyük boy baskılar istenmiyorsa, yüksek megapiksel yerine sensörü büyük makine almak daha uygun olur. Sensör boyutları, 1/2.5”, 1/2.3”, 1/1.6” veya 1/1.8” olarak ifade edilir. Sensörün büyük olması ile daha iyi renk ve alan derinliği elde edilir.
Dijital makinelerde optik zoom ve dijital zoom farklı özellikleri ifade eder. Optik zoom, bir makinenin bir görüntüye, aynı boyutta ve aynı netlikte zoom yapabilme özelliğidir. Bir dürbün ile bakıldığında uzaktaki objeler nasıl yaklaşıyorsa, optik zoom yapıldığında da netlik bozulmadan görüntü yaklaştırılır. Dijital zoom yapıldığında ise fotoğrafın netliği değişmez, sadece piksel büyür. Böyle olunca da görüntü büyürken bozulur. Aynı bilgisayar ekranında bir fotoğraf büyütüldüğünde olduğu gibi. Dijital zoom yapıldığında görüntü dijital olarak büyütülmüş olur. Kompakt makine alırken bu nedenle optik zoom’u yüksek olan makine tercih edilmelidir.
Bu noktada fotoğraf makinesini alırken piksel özelliğine dikkat etmek gerekiyor. Makinenin gerçek piksel değeri önemlidir. Yoksa interpolasyon piksel denilen, görüntünün dijital olarak büyütülmesi ile elde edilen piksel bir anlam ifade etmez.
Kompakt makine alırken üzerinde durulması gereken bir nokta da vizör konusudur. Piyasadaki birçok Kompakt makinede optik vizör bulunmuyor. Optik vizörde, doğrudan objektiften gelen ışık yansıtılır. Genelde de tercih edilen bu vizördür, çünkü daha kaliteli görüntü elde edilir. Kompakt makinelerde daha çok LCD vizör bulunuyor. Ancak optik vizörden çekim yapmak, görüntüyü LCD ekrandan izlemek daha uygun bir seçimdir.
Bir başka önerilen nokta, mümkün olduğunca manuel ayarlamalar yapılabilen bir Kompakt makine almaktır. Fotoğrafçılığa meraklı olan ve kendini geliştirmek isteyen ilk kullanıcılar için böylesi daha uygundur. En azından fotoğrafçığın temel özelliklerinden olan bazı ayarlara alışkanlık kazanılır.
Kompakt makinelerde batarya konusu da önemlidir. Bir kısım makinelerde dahili bataryalar bulunmaktadır. Bir kısım makineler ise dahili batarya yerine şarj edilebilir pil kullanmaktadır. Bu özellikteki makineler, yedek pil kullanabilme ve istenilen her yerden pil bulabilme açısından daha kullanışlıdır.