ÖLDÜRMEYEN TETİK KESKİN NİŞANCISINI ARIYOR

Yaşatan tek tetik ve ölümsüzlüğü amaçlayan sıra dışı bir çekicilik… Komando’yu andıran giysiler ile ekipmanlar, sanki savaş öncesi bir hazırlık. Şiddet olmadan savaş olmaz ya; şiddet de bu işin tutkusunda gizli.

Tamam buraya kadar her şey çok etkileyici. Özenmemek elde değil hani… Neresinden bakarsan bak acayip havalı! Ben de o havayı solumak istiyorum. Peki nerden başlasam? En iyisi bir bilene danış kızım! Uzman biri, profesyonel biri… Bu işe bulaşmış her kime ulaşabiliyorsan işte onların her biri !

Burada sizlerle fotoğraf sanatına ve fotoğrafçılığa dair engin tecrübelerimi paylaşmayı çok isterdim ama işe neresinden bulaşacağımızla ilgili kısma şimdilik daha müsaidim.

Tüm fotoğrafçılar tek bir şey söyler ama siz onlara aldırmayın:

‘’ Fotoğrafçılığa başlayacaksan telefonla da olsa fotoğraf çek. Sen deklanşöre bas, bu iş biraz şans işi. O zilyon tane fotoğraf içinden birkaç vuruş yakalarsın nasıl olsa.’’

İşte tam bu noktada ‘’Hönk!’’ diye kalıverirsin orada. Madem o denli basit bir şans konusu, hemen adama sorarlar: Birader o zaman fotoğrafçının kaşesi nereden geliyor? Madem mevzu şans ve rastgele deklanşöre basmak, o zaman herkes eline bir pankart alsın dökülsün sokağa ve desin ki: ‘’Hepimiz Fotoğrafçıyız’’

Elime saçma sapan bir telefon alıp fenomen fotoğrafçılığı yapacaksam o başka. İşte o işe şans bakar arkadaş. Ama ben keskin nişancı olmak istiyorum. Hedef belirleyip o hedefi doğru şekilde fotoğraflamak istiyorum. Hayatta her şeyin bir amacı olmalı. Hele ki söz konusu sanat ise işi şansa bırakmak ahmaklık olur. Amacın varsa gez göz arpacık bilmeden istediğin kadar tetiğe bas. Allah muhafaza kendini çeker vurursun bir de selfie sahibi olursun. Şansa bak!

Asıl savaş burada başlamış oluyor. Bu işe nereden başlamalıyım?

Öncelikle makine seçmek için sektörün önde gelen firmaları ücretsiz temel fotoğrafçılık workshopları düzenliyorlar. Bu etkinliklerde temel fotoğrafçılıktan çok o markaların fotoğraf makineleri ve lensleri hakkında bilgiler sunuluyor çünkü etkinlik satış odaklı. Kesinlikle katılmanızı ve makineler hakkında fikir sahibi olmanızı ancak edindiğiniz bilginin ticari bilgi olduğunu unutmadan hareket etmenizi öneririm. Hala elinizde sizi bütçeniz doğrultusunda doğru karara yönlendirecek birileriyle iletişimde sayılmazsınız. Şu aşamada tanıştığınız uzmanlar sadece fotoğraf makinesi satışı konusunda uzman kişilerdir. Sizi doğru yönlendirmeleri kanımca pek de mümkün değil. Makine almak için beklemek ve bu bekleme sürecinde kurslardan gerçek anlamda temel fotoğrafçılık eğitimi almak en doğru karardır. Çünkü bu aşamada fotoğrafçılığın hangi dalına yöneleceğiniz konusunda fikir sahibi olmaya başlayacaksınız. 2. Aşamaya geçtiğinizde makine konusunda artık ciddi fikirleriniz oluşacaktır. Çünkü artık ne çekmek istediğinizi biliyor olacaksınız. Mimari fotoğraf, moda fotoğrafı, ürün fotoğrafı sanat fotoğrafı, belgesel fotoğrafçılık ya da anı fotoğrafçılığı… Keskin nişancı olarak tetiğe bastığınızda fotoğrafınızı yaşatmak istiyorsanız EĞİTİM ŞART !..

MELTEM YENİGÜN