Moda Fotoğrafları Çocuklar İçin Ne İfade Ediyor?

Büyük moda markalarının reklam kampanyaları için uzun çalışmalar sonunda profesyonel ekiplerce hazırlanan moda fotoğraflarının nasıl algılandığına bir de çocukların gözünden bakalım.

İspanyol sanatçı Yolanda Dominguez, 8 yaşındaki bir grup çocuğa ünlü lüks markaların çekilmiş fotoğraflarını göstererek onlardan gördükleri insanları tasvir etmelerini istemiş. Tepkilerinden çocukların bazı imajlara oldukça şaşırarak anlam vermekte zorlandıklarını görüyoruz.

Çocuklar tarafından moda fotoğraflarındaki kadınlar genellikle hasta, ölü ve sarhoş olarak tanımlanırken, erkek modellerin kahraman , lider ve girişimci gibi algılandığını görüyoruz. Tepkileri çocukların özellikle kadın imajlarda daha çok çaresizlik, korku, açlık, şiddet, hastalık gibi mesajlar algıladıklarını,  erkek modellerde ise kahramanlık ve cesaret hissi algıladıklarını ortaya koyuyor.

Yolanda Dominguez ‘in araştırması lüks moda sektöründeki kampanyalarda gizli mesajların olduğu ve kadınlar ve erkeklerin bu sektörde ele alınışının farklılık gösterdiği sonucuna da ulaştırıyor.

 

 

 

 

Kaynak : http://www.yolandadominguez.com/project/ninos-vs-moda/